Cyklotúra Veľký Meder-Gabčíkovo-Veľký Meder

Průběh trasy

Veľký Meder-Gabčíkovo-Veľký Meder

Charakteristika

Cyklotrasa Veľký Meder-Gabčíkovo a zpět vede nejprve po méně frekventované okresní cestě a později u obce Medveďov přejedete na cyklistickou stezku kolem Dunaje.

Parametry trasy

Náročnost trasy: lehká

Délka trasy: 56 km

Zajímavosti na trase

Medveďov

Medveďov - Medve je nevelká obec, která leží hned u řeky Dunaj. Etymologický název pravděpodobně pochází z maďarské obměny slovenského slova medvěd. Historici sice pokládají za nemožné, že by v místech dnešního Medveďova žili medvědi. Základem vzniku pojmenovaní obce však mohlo být i osobní jméno. S názvem obce se poprvé potkáváme v listině z roku 1252, kde se Villa Medwe vzpomíná jako majetek bratislavského hradu. V současné době žije v obci okolo 590 obyvatelů. V samotné obci není nic extra zajímavého, nicméně okolí obce - zejména kolem Dunaje - stojí za projížďku, protože katastr obce se nachází v Chráněné krajinné oblasti Dunajské luhy, kde je velké množství zajímavých mokřadů, krásných malých jezer a rybníků.

 


Erb obce Medveďov

Vodní dílo Gabčíkovo

Hlavním cílem celého výletu je hlavně vodní dílo Gabčíkovo, které je vzdáleno od stejnojmenné obce asi 1,5 kilometrů. Vodní dílo Gabčíkovo se začalo budovat už v roce 1976 a to kvůli předchozím velkým povodním v roce 1954 a 1965. Celá stavba byla po dlouhých letech dokončena až v devadesátých letech 20. století. Když na kole pojedete od Medveďova tak už z dálky uvidíte typickou věž pro celé vodní dílo. Jedná se o tzv. dozornu, která kontroluje provoz ve dvou mohutných zdymadlových komorách, a také na horní a dolní rejdě (prostor před vjezdem do nebo výjezdem z plavební komory, kde lodě čekají před semaforem na pokyn z řídící věže, kdy mohou vplout do plavební komory). V dolní části věže je vyhlídková plošina, jež umožňuje nádherný výhled i návštěvníkům, kteří sem mají přístup zdarma. Zpoplatněný je pouze dalekohled, kterým lze za jasné oblohy vidět na horizontu siluetu známé televizní věže Kamzík nad hlavním městem Slovenské republiky. Zajímavou atrakcí je sledovat napuštění zdymadlové komory nebo již zmiňovaný výhled z tzv. dozorny na celé vodní dílo a přehradní nádrž o rozloze 46 km čtverečních.

 


Největší atrakcí je pozorovat napuštění zdymadla

Občerstvení

Občerstvit se můžete v příjemné restauraci Chili House ve městě Velký Meder.

Adresa této restaurace je:

Chili House
Petöfiho 13, 932 01
Veľký Meder

Cykloservisy

Cykloservis s prodejnou najdete v cykloservisu CYKLO - ŠPORT ÁCS v lázních Velký Meder.

Adresa této prodejny a servisu je:

CYKLO - ŠPORT ÁCS
Poľovnícka 43, 93201 Veľký Meder

Ubytování

Ubytovat se můžete v příjemném kempu Tamási, Penzión a camp v lázních Velký Meder.

Adresa kempu je:

Juraj Király
Čičovská 1139/32, 932 01
Veľký Meder, Slovakia
 

V kempu Király se můžete vyspat ve starém karavanu nebo maringotce

 

Doporučené mapy

Podunajská rovina Veľký Meder VKÚ 1:50 000

 

Zatím žádné hodnocení
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.