Cyklotúra Sopoty-Krynica Morska

Průběh trasy

Sopoty-Gdaňsk-Krynica Morska

Charakteristika

Celá trasa Sopoty-Krynica Morska vede částečně po značené moderní cyklostezce a částečně po silnici. Přidanou hodnotou je pak závěrečná část, která vede borovicovým lesem, kde je krásná nová cyklostezka.

 


Borovicovým lesem vede krásná cyklostezka 

 

Parametry trasy

Náročnost trasy: středně těžká

Délka trasy: 85 km

Zajímavosti na trase

Jantarová stezka

Když na kole budete směřovat do Krynice Morske, tak částečně pojedete po Jantarové stezce. Proč? Jantar je totiž zdejší polské baltské zlato, které se tu a tam objevuje na plážích mezi polským Gdaňskem a ruským Kaliningradem. Zdejší lidé hledají jantar už celá staletí. Především po velkých bouřích vynášejí vlny na místní písčité pláže krásné žluté kousky jantaru velké jako kubánské pomeranče. V malých vískách na baltském pobřeží pak jantar namáčejí do lihu a natírají pak rozbolavělá místa na těle. S jantarem pracují také místní lidé v malých dílnách na Baltském pobřeží. Je to živnost, která se dědí z generaci na generaci. Zruční řemeslníci mají stejné metody a postupy zpracování jantaru jako jejich předchůdci jantarotepci před staletími, na rozdíl od nich však jejich důmyslné stroje pohání elektřina.

 


Závěr jantarové stezky před obcí Krynica Morska

Krynica Morska

Krynica Morska je populární a přívětivé polské přímořské letovisko v Gdaňské zátoce na tzv. Viselské kose, zhruba patnáct kilometrů od ruské hranice. Je to zároveň jedno z nejmenších polských měst, protože má necelých 1400 stálých obyvatel. V Krynici Morske najdete především dlouhé písčité pláže s čistými borovými lesy, kudy vede také krásné cyklostezka. Hlavním turistickým tahákem Krynice Morske je pak maják, který najdete na konci Krynice u silnice na obec Piaski. Tento červeno-bílý maják byl slavnostně otevřen 25. srpna 1951. Byl postaven na místě bývalého majáku, který byl na konci druhé světové války zcela zničen. U majáku je rovněž malý hřbitov sovětských vojáků. Maják je vysoký 26,5 metrů a je otevřen pro širokou veřejnost. Vstup do majáku je zpoplatněn.

 


Krynica Morska aneb hlavní pláž

Občerstvení

Občerstvit se můžete v restauraci Motlava.

Adresa této restaurace je:

Motlava
Stara Stocznia 2/1, 80-862 Gdańsk, Polsko

Cykloservisy

Opravit své kolo si ve Gdaňsku můžete v Serwisu Rowerowem House of Bikes

Adresa prodejny:

Ul, Długa Grobla 8/8, Gdańsk, Polsko

Ubytování

Ubytovat se můžete v kempu, který najdete v Krynici Morske. Kemp se jmenuje Campingsite Nr 71.

Adresa kempu je:

Campsite Nr. 71
ul. Marynarzy 2
120 Krynica Morska
 

Kemp je situován v borovicovým lesem

 

Doporučené mapy

Polsko na off-line mapách mapy.cz

 

Zatím žádné hodnocení
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.