Cyklotúra Zádveřice-Štípa a zpět

Průběh trasy

Zádveřice-Slušovice-Hrobice-Štípa a zpět

Charakteristika

Cyklotrasa Zádveřice-Štípa a zpět vede výhradně po silnici nižší třídy, kde není příliš velký provoz. Na cestě vás například čeká kopec do obce Hrobice (leží v nadmořské výšce 350 až 441 metrů nad mořem), který je hodně táhlý.

 


Po cestě je pro cyklisty hodně příjemných odpočívadel 

Parametry trasy

Náročnost trasy: středně obtížná

Délka trasy: 25 km

Zajímavosti na trase

Poutní kostel ve Štípě

Současný majestátní chrám je rozsáhlá jednolodní barokní budova, která spolu s přilehlou klášterní stavbou tvoří jednu z největších křesťanských staveb olomoucké arcidiecéze. Když se podíváte dovnitř kostel, tak tam vidíte klenbu, která je vyzdobena biblickými obrazy představujícími Nanebevzetí a Navštívení Panny Marie. Nepřehlédnutelný hlavní oltář skrývá v zasklené skříni historicky cennou sochu Panny Marie s Ježíškem, která láká k návštěvy poutníky z celé země. Po obou stranách chrámu pak na jedné straně uvidíte archanděla Gabriela s lilií v ruce, na druhé straně archanděla Michael s ohnivě plápolajícím mečem. Za hlavním oltářem si pak můžete povšimnout soch sv. Josefa, sv. Anny, sv. Jáchyma a sv. Alžběty.

 


Nádherný poutní kostel ve Štípě

Mlýn ve Štípě

Kromě sakrálního stánku se ve Štípě můžete ještě těšit na technickou památku v podobě větrného mlýnu, který najdete na konci vesnice směrem na obec Hvozdná. Dnešní majitelé jsou přímí potomci původních stavitelů mlýna. Proto se mu velmi často říká pouze "Kovářův" mlýn. Větrný mlýn mlel v minulosti pro hospodáře okolních vesnic až do druhé světové války. Po vojně fungoval ještě několik let ke šrotování. V roce 1947 ho chtěl mlynář zlikvidovat a materiál využít na válkou zničený dům, který stál hned vedle. Památkový úřad mu to však nedovolil. Technická památka dále chátrala a rodina neměla na renovaci čas ani peníze. V roce 1964 museli majitelé mlýn předat Státní památkové péči, která mlýn pečlivě opravila. Při renovaci se vyměnila původní došková střecha za šindelovou a celý mlýn byl omítnut. Po sametové revoluci se mlýn vrátil do vlastnictví potomkům původních majitelů.

 


Pitoreskní mlýn ve Štípě 

Občerstvení

Zahnat hlad a žízeň můžete v restauraci U Komendů ve Štípě.

Adresa restaurace je:

Mariánské nám. 70, 763 14 Zlín

Doporučené mapy

Mapy SHOCart 470 Zlínsko, Hostýnské a Vizovické vrchy 1:40.000

 

Zatím žádné hodnocení
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.