Cyklotúra Kolín-Týnec nad Labem a zpět

Průběh trasy

Kolín-Týnec nad Labem a zpět

Charakteristika

Cyklistický výlet Kolín – Týnec nad Labem a zpět vede lesem. První úsek Kolín – Včelín vede lesem. Druhý úsek Včelín – Jelen vede po asfaltové silnici, která vede lesem. Třetí úsek Jelen – Týnec nad Labem vede také lesem po nezpevněném povrchu. Trasa je vhodná i pro děti školního věku.

 


Po pravé straně je k vidění památný dub 

Parametry trasy

Náročnost trasy: lehká

Délka trasy: 25km

 


I děti zvládnou tento teréng

Zajímavosti na trase:

Duby u Včelína

Pro milovníky přírody jsou zde k vidění dva památné stromy. Jedná se o duby, z nichž roste již jen jeden z rozsáhlou vyhořelou dutinou a svatým obrázkem, který má obvod kmene 3,95 m a výšku 23m. Druhý z dubů byl mohutnější, při posledním měření roku 2014 měl obvod kmene 5m a výšku 25m. Odhad věku obou stromů je velmi přibližný. Byly zasazeny před rokem 1600 a patří tak k nejstarším památným stromům na Kolínsku.

 


Vyhořelá dutina dubu

Kaple Jelen

Kaple a kapličky stojí pokorně uprostřed vesnic, na ulicích měst, pod korunami stromů, v polích a u polních cest nebo vedle silnic. Jednu takovou kapli můžete vidět uprostřed malé vesničky Jelen. Jedná se o kapli svatého Jiřího z roku 1912.

 


Kaple uprostřed vesničky 

Týnec nad Labem

Město se skládá ze tří místních částí – vlastního Týnce nad Labem a vesnic Lžovice a Vinařice. Historické jádro města je od roku 2003 městskou památkovou zónou. První zmínka o Týnci pochází z roku 1110 a lze ji nalézt v Kosmově kronice. V tomto městě se nachází kostel svatého Jana Křtitele. Je to pozdně barokní stavba z počátku osmdesátých let 18. století. Jedná se o farní katolický kostel. Kostel je spolu s farou chráněn jako kulturní památka.

Občerstvení

Zahnat hlad a žízeň můžete v pizzerii Mates v Týnci nad Labem.

Adresa restaurace je:

Pizzeria Mates
Sadová 638, 281 26
Týnec nad Labem

Doporučené mapy

Mapa KTČ 42 Kolínsko-Kutnohorsko

Průměrně: 10 (1 hlas)
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.