Cyklotúra Koryčany-Otrokovice

Průběh trasy

Koryčany-Střílky-Brdo-Kostelany-Spytihněv-Otrokovice

Charakteristika

Cyklotrasa Koryčany-Otrokovice vede částečně po silnicích, nicméně od obce Střílky do obce Spytihněv pojedete povětšinou po šotolinových cestách, které vedou přes les. Od Spytihněvu do Otrokovic pak pokračujete po cyklostezce kolem řeky Moravy. Nejvyšší kopec po cestě je pak situován v nadmořské výšce 573 metrů.

Parametry trasy

Náročnost trasy: středně lehká

Délka trasy: 58 km

Zajímavosti na trase

Pramen řeky Litava

Řeka Litava pramení v nadmořské výšce 517 metrů nad mořem pod nejvyšším vrcholem Chřibů, který se jmenuje Brdo. K prameni řeky se dá přijít po zelené turistické trase z obce Zástřizly nebo po modré turistické trase od motorestu Samota blízko Buchlovic a u rozcestí Nad Studeným žlebem odbočíte doprava po zelené trase směr na obec Zástřizly. K vlastnímu prameništi, kde je popisná naučná cedule s pověšenými hrníčky, je zapotřebí sejít z cesty po příkrém svahu asi třicet metrů. U prameniště se pak dozvíte, že řeka Litava měří přes padesát osm kilometrů a protéká celkem sedmnácti moravskými městy a obcemi. U Židlochovic se Litava vlévá do Svratky jako její levostranný přítok, zde již však má název Cézava, což je vlastně původní název řeky Litava.

 


Pramen řeky Litavy

Rozhledna Brdo

Rozhledna Brdo se může pyšnit tím, že se jedná o vůbec první kamennou rozhlednu, která byla postavena v České republice. S myšlenkou postavit na Brdě bytelnou kamennou rozhlednu přišli pan Zdeněk Zálešák z Lesů České republiky a starosta obce Modrá, Miroslav Kovařík. Investorem celé stavby se pak stalo Sdružení pro podporu místních turistických a sportovních iniciativ Chřiby, které tvoří devět místních obcí a dvě firmy. Rozhledna stojí na velmi příhodném místě, protože se jedná o nejvyšší vrchol Chřibů, který měří 586,7 metrů nad mořem. Výška rozhledny činí 23,90 metrů a nahradila původní dřevěnou rozhlednu, která byla pro změnu vysoká 20 metrů. Rozhledna byla postavena v roce 2004 a na stavbu byl použit místní pískovec a dubové dřevo z místních lesů, což je sympatické.

 


Rozhledna Brdo

Občerstvení

Zahnat hlad a uhasit žízeň můžete v motorestu Samota, který je postaven ve stylu hájenky. Hned vedle motorestu se nachází fantaskní zahrada s lavičkami, dětskými prolézačkami a skluzavkami. Jejím středobodem je umělá skála, z níž stéká voda do malého jezera s vysazenými rybami.

 

Adresa restaurace je:

Motorest Samota
Zástřizly 43
768 05 Koryčany
 

Hned vedle motorestu Samota můžete posvačit ve fantaskní zahradě

 

Cykloservisy

Profesionální cykloservis najdete v Otrokovicích. Jedná se konkrétně o cykloservis OtroKolo.

 

Adresa této prodejny a servisu je:

OtroKolo s.r.o.
Komenského 223
76502 Otrokovice
https://www.otrokolo.eu/

Ubytování

Ubytovat se můžete v rekreačním areálu, který najdete v příjemném prostředí slepého ramene řeky Moravy u města Napajedla.

 

Adresa penzionu je:

Pahrbek
Pahrbek 735
763 61, Napajedla
http://www.pahrbek.cz/

Doporučené mapy

Mapy SHOCart 63 Slovácko – Chřiby

 

Zatím žádné hodnocení
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.