Cyklotúra Zádveřice-Bratřejov a zpět

Průběh trasy

Zádveřice-Vizovice-Bratřejov a zpět

Charakteristika

Cyklistický výlet Zádveřice-Bratřejov a zpět vede po asfaltovaných silnicích. První úsek vede ze Zádveřic do Vizovic a to po staré cestě, která není příliš frekventovaná. Druhý úsek pak vede z Vizovic do Bratřejova a jedná se o hlavní silnici, kde je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, neboť zde jezdí hodně aut.

 


Obec Bratřejov se nachází u Vizovic

Parametry trasy

Náročnost trasy: lehká

Délka trasy: 22 km

Zajímavosti na trase

Katolický kostel v Bratřejově

V malé lež krásné valašské obci Bratřejov (zhruba přes 700 obyvatel) stojí jeden dominantní katolický kostel, který majestátně leží na kopci, takže od něj je pěkný výhled na celou obec. Jedná se o mohutnou sakrální stavbu, která byla postavena na konci 19. století. Kostel svatého Cyrila a Metoděje byl postaven v pompézním novogotickém slohu a zajímavosti je, že na stavbu kostela dokonce finančně přispěl císař František Josef první. Kolem kostela je rovněž prostorná fara a hřbitov, takže všechny tři útvary tvoří pěkný sakrální okrsek. Kostel má kamennou věž a výška kostela činí 40,5 metrů. Na první pohled zaujmou dvoukřídlé dřevěné dveře s plastickými kružbami. Na portále kostela je pak nápis biblický pozdrav Pokoj vám, přičemž vedle nápisu jsou vyobrazeni dva plachtící andělé. Další zajímavostí kostela je zakončení kamenné věže v podobě kytky, na které je pak připevněn kříž. Kostel je od roku 2007 nemovitou kulturní památkou.

 


Katolický kostel v Bratřejově

Sirné prameny v Bratřejově

Na katastrálním území Bratřejova najdete hned tři chráněné sirné prameny. Všechny tři jsou řádně udržovány, ale využívá se pouze jen jeden pramen, který se nachází v zastavěné části obce. K tomuto sirnému prameni pak vede dřevěný turistický ukazatel, který je umístěn na autobusové zastávce. Sirný pramen je upravený jako studánka pod usedlostí a veřejnosti slouží od roku 2012, kdy přístup k tomuto prameni místní obec opravila. Vede k němu pěkný a pohodlný přístupový chodník, přibyla tam také nová lavička, pramen je vyzděný, takže je pro místní i turisty více přístupnější než v minulosti.

 


V Bratřejově je rovněž sirný pramen

Občerstvení

Zahnat hlad a žízeň můžete v restauraci v Bratřejově, která se jmenuje Hospoda L.P 1867.

Adresa restaurace je:

Restaurace Hospoda L.P. 1869
Bratřejov 95
 

Hospodu najdete u fotbalového hřiště 

 

Doporučené mapy

Mapy SHOCart 470 Zlínsko, Hostýnské a Vizovické vrchy 1:40.000

 

Zatím žádné hodnocení
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.