Cyklotúra Zádveřice-Liptál a zpět

Průběh trasy

Zádveřice-Všemina-Liptál-Jasenná a zpět

Charakteristika

Cyklotrasa Zádveřice-Liptál a zpět vede výhradně po silnici hlavní třídy, takže očekávejte velký a hustý provoz. Na cestě vás například čeká kopec do obce Všemina (obec leží v nadmořské výšce 370 metrů nad mořem), který je hodně táhlý a v posledním úseku hodně náročný.

 


Na vrcholu kopce nad Všeminou, v pozadí obec Liptál

Parametry trasy

Náročnost trasy: středně obtížná

Délka trasy: 32 km

Zajímavosti na trase

Evangelický kostel v Liptále

Ve valašské obci Liptál (zhruba 1500 obyvatel) jsou hned dva kostely, katolický a evangelický. Ten větší, v bílo žluté fasádě, však patří Českobratrské církvi evangelické, neboť evangelíků je zde tradičně mnohem více než katolíků. Evangelický kostel je velká sakrální stavba, která stojí hned u cesty směrem na Všeminu. Stavba byla dokončena v roce 1907 a to zejména díky velkému úsilí zdejšího evangelického kazatele Bohumila Dobiáše a velké pomoci místních evangelíků a dalších příznivců kostela a mecenášů. Trudný osud však postihl dva kostelní zvony - za druhé světové války byly totiž nemilosrdně odvezeny pro válečnou výrobu, takže oba nádherné liptálské zvony byly roztaveny.

 


Evangelický kostel v Liptále

Evangelický kostel v Jasenné

Další velkolepý evangelický kostel najdete v další valašské obci v Jasenné (přibližně 950 obyvatel). Stojí u hlavní cesty a zaujme především štíhlou věží s hodinami. Původně zde stála prostá dřevěná modlitebna, která byla ovšem v roce 1833 nahrazena velkým zděným kostelem. Jedná se o krásnou empírovou stavbu, která je ozdobou valašské obce, kterou najdete před táhlým a dlouhým kopcem Syrákov. Kostel byl postaven z kamene a uvnitř kostela uvidíte oltářní stůl s křížem, stůl Páně a kazatelnu. Vše je strohé a decentní. Za pozornost stojí ještě jednomanuálové varhany, které jsou pěkným dílem E. Š. Petra z roku 1890.

 


Interiér kostela v Jasenné

Občerstvení

Zahnat hlad a žízeň můžete v restauraci U Klestů v Liptále.

Adresa restaurace je:

Restaurace u Klestů, Liptál

Doporučené mapy

Mapy SHOCart 470 Zlínsko, Hostýnské a Vizovické vrchy 1:40.000

 

Zatím žádné hodnocení
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.