Cyklotúra Želechovice nad Dřevnicí-Provodov a zpět

Průběh trasy

Želechovice nad Dřevnicí-Provodov-Želechovice nad Dřevnicí

Charakteristika

Cyklotrasa Želechovice nad Dřevnicí-Provodov a zpět vede výhradně po silnici nižší třídy, kde není příliš velký provoz. Na cestě vás však čeká táhlý kopec, který má na svém konci úhel sklonu dvanáct stupňů.

 


Sjezd před obcí Provodov

Parametry trasy

Náročnost trasy: mírně obtížná

Délka trasy: 20 km

Zajímavosti na trase

Poutní místo Provodov

Poutní místo Provodov najdete zhruba kilometr od centra obce. Jedná se o malebný poutní kostel, který je zasvěcený Panny Marie Sněžné. Skromný kostelík stojí na kopci na místě zvaném Malenisko a je z něj pěkný výhled do širokého okolí. Poutě k tomuto neobvyklému místu se vážou k 18. století. První kaple zde byla postavena v roce 1720. Na místě, kde dnes stojí kostel, byl pramen vody, který měl uzdravující sílu. Proto byl zde vystaven poutní kostel, který má velmi prostý interiér. Nad hlavním oltářem visí obraz kojící Panny Marie. Na boční stěně kostela je pak křížová cesta z roku 1947. Další křížová cesta se nachází nad kostelem v lese a pochází z roku 1917 až 1918.

 


Centrum obce Provodov

Želechovické paseky

Přírodní park Želechovické paseky najdete hned za obcí Želechovice nad Dřevnicí. Park byl vyhlášen nařízením Rady města Zlína v roce 2001 a jeho celková rozloha činí 1047,9 ha. Na Želechovických pasekách najdete především krásné louky, na kterých se pasou ovce. Na katastru parku je také pramen Sirkovice, který byl objeven v roce 1915. Voda obsahuje sodík, vápník a hydrogenuhličitanu. V současné době je však vydatnost pramene malá.

 


Malebná krajina Želechovických pasek

Občerstvení

Zahnat žízeň můžete v Hostinci Na Maleniskách v obci Provodov.

Adresa restaurace je:
Hostinec Na Maleniskách
Provodov 198
Březůvky

https://www.malenisko.cz/hospoda.htm

Doporučené mapy

Mapy SHOCart 470 Zlínsko, Hostýnské a Vizovické vrchy 1:40.000

 

Zatím žádné hodnocení
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.