Cykloturistika – ideální dovolená

Jezdím rád na kole a ještě raději cestuji a poznávám cizí země. V průběhu času jsem zjistil, že spojením těchto dvou aktivit dohromady si nejvíce aktivně odpočinu. Kolo je ideální poznávací dopravní prostředek. Jízda na kole není tak únavná, jako pěší turistika a rychlost kola přitom není tak vysoká, jako jízda autem, takže se člověk krásně stíhá rozhlížet a poznávat nejen krajinu, ale také život lidi v dané zemi.

 

Nejraději jezdím na cyklistické zájezdy. Má to jednu nespornou výhodu – nemusím se totiž starat o to, že na kole skončím v úplně jiném údolí nebo na opačné straně řeky a nemusím řešit logistiku toho, jak se dostat zpět např. pro auto, abych se mohl vrátit na ubytování nebo na jiné místo, kde plánuji zase pokračovat v cyklistice. O vše se postará cestovní kancelář, která má již logistiku svozů cyklistů zajištěnu. Většina cestovek je vybavena moderními cyklovleky, které zapojí za autobus a sbírají své klienty na trase nebo umožňují právě jízdu na kole jen jedním směrem.

 


Cyklotúry

Na cyklozájezdech mám rád to, že sportuji, přitom poznávám a na závěr etapy si užívám odpočinek. Dávám proto přednost destinacím, jako je třeba Provence a Azurové pobřeží na kole nebo Sardinie na kole, kde mám jistotu jak sportovního zážitku, tak množství zajímavostí na trase a vím, že na závěr etapy se vykoupu v krásném moři nebo čisté řece. Dost často jsou zájezdy na kole vyšperkovány také gastronomickými zážitky, takže během trasy ochutnám místní víno, ovoce nebo jiné typické potraviny pro danou krajinu. A to mám rád.

 

Trochu jiný styl představují cyklozájezdy podél řek. Nejvhodnější zemí na tyto zájezdy je asi Rakousko, kde mají cyklostezku podél každé řeky. Známá je Dunajská cyklostezka, ale třeba také Enžská, Drávská nebo třeba Innská cyklostezka. Tyto trasy jsou perfektně udržované, asfaltové chodníky s výborným značením, kde se neztratí snad nikdo. Opět je výhodné se zde vypravit s cestovní kanceláří, protože díky zajištěným svozům si užiješ jízdu jen jedním směrem bez nutnosti se vracet k autu nebo hledat vlakové nádraží a řešit různé spoje a svozy svého kola vlakem.

 


Provence na kole

Jak vypadá taková ideální cyklotúra s cestovkou pro aktivní lidi ? Večer předem se dozvíš, kde se další den pojede. Trasa se probírá nad mapou a vedoucí zájezdu ti navrhuje možné zkrácení nebo prodloužení cyklistické etapy. Upozorní tě na možná úskalí různých cest a ty se tak vyhneš další den nepříjemným překvapením. Plánují se zastávky a možné zajímavosti na trase. Další den už se můžeš jen těšit na dobrou snídani z polní kuchyně nebo místního penzionu a po jídle již vyrážíš individuálně nebo ve skupině na svou další cyklistickou výpravu. Dnes už se dost často používají různé elektronické mapy. Mapové podklady dostáváš ve formátu Mapy.cz, které považuji za nejlepší turistické mapy vůbec. Kdo nemá rád elektroniku, dostává také papírovou variantu mapy.

 


Sardinie na kole

Ten, kdo se bojí vyrazit na kolo sám, čeká na skupinu jedoucí s průvodcem. Ten zpravidla vede skupinu tak, že čeká na každé důležité křižovatce. U větších skupin jedou dokonce průvodci dva, kdy druhý pomocník zavírá peloton zezadu a hlídá tak opozdilce. V takovéto skupince je náročné jezdit a každý se musí přizpůsobit tempu toho nejpomalejšího člena skupiny. To je jistá nevýhoda. Na druhou stranu poznáš nové lidi, na zastávkách máš s kým poklábosit na společná témata o cyklistice a etapa je tak hned zajímavější.

 

Už se moc těším, až letos zase někde vyrazím. Na výběr je cyklistických zájezdů celá řada.

Average: 10 (2 votes)
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.