Které jsou nejkrásnější cyklostezky na Slovensku

Na Slovensku je více než 13 000 kilometrů značených cyklotras, díky kterým můžeme poznávat nádherná místa našich východních sousedů. Zde vám popíšeme pět osvědčených cyklostezek, které byste měli na Slovensku určitě vyzkoušet.  

Čarovné Malé Karpaty

První cyklostezku, kterou vám dneska představíme, vede z bratislavské Koliby do obce Košariska. Do Malých Karpat se dostanete na jízdních kole za několik hodin. Čeká na vás téměř sto kilometrů dlouhá trasa, na které se rozhodně nebudete nudit, neboť Malé Karpaty mají své osobité kouzlo. Vpravo i vlevo budete vidět krásné lesy, které vás mohou inspirovat k pořízení pěkného borovicového nábytku. Zvládnout celou sto kilometrovou trasu vyžaduje dobrou fyzičku a kondici, ale kdo má natrénováno, tak by se neměl ničeho obávat. Na konci cyklistického výletu vás čeká obec Košariská, kde se narodil Rastislav Štefánik, což byl známý slovenský politik, voják a generál francouzské armády. V obci je muzeum tohoto slavného rodáka, které najdete na staré evangelické faře u luterského kostela.

Dunajská cyklostezka

Dunajská cyklostezka je dlouhá evropská cyklostezka, která vede z německého Donaueschingenu do maďarské metropole Budapešti. Je součástí evropské cyklotrasy EuroVelo 6, která je dlouhá úctyhodných 3653 kilometrů. Její slovenská část začíná na hraničním přechodu Berg, který je situovaný na okraji Petržalky, což je také známé velké bratislavské sídliště. Z hraničního přechodu budete sledovat tok Dunaje a pojdete přes vodní dílo Gabčíkovo až k hraničnímu přechodu Štúrovo. Na maďarské straně můžete pokračovat směrem na jih k maďarské metropoli. Téměř celou trasu na slovenské straně tvoří asfalt, takže je vhodná pro všechny typy jízdních kol. Asfalt a příjemná rovina činí z této cyklostezky poměrně nenáročnou trasu vhodnou i pro vaši manželku, kterou po cestě můžete nečekaně překvapit nějakým zamilovaným návrhem.

 

Dunajská cyklostezka 

Vážská cyklostezka

Vážská cyklomagistrála je nejstarší oficiální značená cyklotrasa našich východních sousedů. Zpočátku měřila necelých 28 kilometrů, v současnosti dosahuje délky 130 kilometrů. Prochází třemi slovenskými kraji, konkrétně Trnavským, Trenčínským a Žilinským. Celá trasa kopíruje uměle vybudovaný kanál Váhu, a to od jeho začátku až do konce. Díky této asfaltované cyklotrase je možné poznat celé Pováží, které patří k turisticky nejatraktivnějším a nejzajímavějším regionům na Slovensku.

 

Cyklostezky na Slovensku jsou dobře značené 

Okruh Bojnica-Dubnice

Okruh Bojnice-Dubnice je zajímavá a velmi atraktivní cyklotrasa, která nabízí aktivní alternativu k návštěvě romantického Bojnického zámku nebo nové rozhledny. Trasa je obousměrná a prochází lesním terénem, takže je vhodná zejména pro cyklisty na horských kolech či dobře odpružených kolech. Protože okruh vás zavede do Šutovského sedla, je potřeba se připravit na stoupání. Netřeba se však příliš obávat, neboť celá trasa patří spíše ke středně náročným. Pokud si však pro cestu dolů vyberete některý ze známých bojnických singletrailů, náročnost se trochu zvýší.

Blatnická a Gaderská dolina

Blatnická a Gaderská dolina patří k nejkrásnějším a nejmalebnějším částem Turiec, což je region v Žilinském kraji. Obě tyto krásné doliny lze projít pěšky, ale pouze Gaderskou dolinu lze projet na jízdním kole. Zdejší cyklostezka vede po kvalitní asfaltové silnici, ale přesto krásným přírodním prostředím. Celá cyklostezka je vhodná i pro menší cyklisty a cyklistky. Cyklovýlet je navíc možné spojit s návštěvou hradu Blatnice, čímž se celá lokalita stane ještě přitažlivější a zajímavější. Hrad Blatnice je volně přístupní zřícenina, která je na kopci vysokém přes 600 metrů nad mořem. Jedná se o gotickou ruinu, která je již od konce 18. století neobydlená. Pro milovníky starých hradů ideální místo.  

 

 

 

Average: 9 (1 vote)
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.