Na kole ke kostelům aneb krásný kostel v Rajhradu

Na kole jezdím často, abych poznal naše překrásné památky. Mnoho z těchto krásných památek jsou české a moravské kostely, které stojí za to navštěvovat a dozvědět se něco o jejich historii. Dnes vám představím kostel v Rajhradu, který jsem na kole navštívil a kochal se jeho krásnou architekturou a výzdobou.

Na kole do kostela aneb kostel svatého Petra a Pavla v Rajhradu

První chrám, který si představíme je klášterní kostel svatého Petra a Pavla v Rajhradu, který se nachází v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Kostel je součástí benediktinského opatství, které zde byl založený už v 11. století.

 


Barokní průčelí opatského kostela v Rajhradu

Osobní dojmy z chrámu

Než přejdu k faktům a technickým parametrům, tak vám nejprve popíši své osobní dojmy z celého objektu a poté pár zajímavostí, které mohou celou památku osvětlit z jiného úhlu pohledu. Začnu nejprve exteriérem, neboť to je to první, co cykloturista vnímá, když se ke kostelu na kole blíží. Kostely a chrámy jsou zpravidla velké, takže je vidíte již z velké dálky. Totéž platí o opatském chrámu svatého Petra a Pavla. Chrám má nádhernou siluetu, kterou vidíte již z velké dálky. Ještě krásnější však je z blízka, kde na vás dýchne barokní průčelí, které bylo navíc v nedávné době opraveno. Průčelí kostela však bylo postavena později, takže není už dílem slavného architekta Santiniho, který však jinak další části opravy chrámu sám navrhl a řídil. Přesto je průčelí impozantní a svým způsobem krásné.

Interiér kostela v Rajhradu

Největší krásu však uvidíte uvnitř kostela, kde na vás dýchne genialita Santiniho, který si prostě uměl poradit s velkými kostelními prostory. Zvláště za pozornost stojí kopule chrámu, do které jsou krásně zakomponovány okna, které vpouštějí světlo do celého sakrálního prostoru. A jsou to především okna, která stojí za povšimnutí. Ta mají totiž osobitý vzhled a jsou řazena ve dvou řadách nad sebou, takže v kostele je hodně přirozeného světla. Za pozornost stojí také fresková výzdoba kopule, která představuje oslavení benediktinského řádu. Další pěkné fresky uvidíte nad kůrem, ty pro změnu znázorňují oslavu Boží hudebním uměním.

 


Na kole do Rajhradu aneb barokní průčelí ve své zdobné barokní nádheře 

Zajímavosti chrámu 

Uvedl bych dvě zajímavosti. První zajímavost se týká půdorysu. Ten totiž vychází ze zajímavé ideje podélného propojení tří eliptických prostorů, centrální z nich je ale vytvořen v podobě osmistěnu, v čelní části za věžemi přiléhají ke vstupní části dvě menší kaple na eliptických půdorysech. Elipsa aneb sešlápnuté kolečko je tedy hlavní geometrický tvar chrámu. Další zajímavostí je okolí kláštera. To bylo tvořeno intenzivně bažinatým a podmáčeným podložím, proto Jan Blažej Santini použil při budování základů mohutné dřevěné piloty, které již předtím úspěšně vyzkoušel na přestavbě kostela v Plasech.

 


Klenba kostela v Rajhradu je 40 metrů vysoká 

Základní fakta

Kostel svatého Petra a Pavla

Obec: Rajhrad

Rok posvěcení: 1739

Architektonický styl: barokní

Církev: římskokatolická

Hlavní architekti: Jan Blažej Santini-Aichel, František Benedikt Klíčník

Otevírací doba: od 9 do 17 hodiny

Vstupné: zdarma

 

Technické parametry

Délka kostela: 79,5 metrů

Šířka kostela: 9,5 -16,5 metrů

Výška klenby: 40 metrů

Počet oltářů: 8

 


Opatský kostel v Rajhradu aneb nádherná Santiniho okna 

 

 

Average: 9 (1 vote)
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.