Vyjížďka na kole aneb cyklotúra Kolín-Pečky a zpět

Jízda na kole ze středočeského Kolína do obce Pečky vede krásnou krajinou Polabí, kde kupříkladu rostou nádherné máky.

Průběh trasy

Kolín-Pečky a zpět

Charakteristika

Cyklistický výlet Kolín – Pečky a zpět vede většinou po asfaltových okresních cestách. Za obcí Cerhenice jsou k vidění krásná maková pole, která stojí za krátkou zastávku. Zde se můžete kochat krásným pohledem na maková pole a připomenout si, že květ máků je také symbolem padlých vojáků během druhé světové války.

 


Nádherná maková pole

Parametry trasy

Náročnost trasy: středně lehká

Délka trasy: 40km

Zajímavosti na trase:

Evangelický kostel v Pečkách

Při projížďce Pečkou mě především zaujal kostel Českobratrské církve evangelické. Jedná se o unikátní stavbu, která byla provedena v kubistickém slohu. Zajímavý je rovněž interiér kostela, který je rovněž kubistický včetně stolu Páně ve tvaru kalicha, kubistických oken a lustrů. Celá stavba byla vybudována podle návrhu architekta Oldřicha Lisky, což byl spolupracovník známých českých architektů Jana Kotěry a Josefa Gočára.

Slavnostní otevření chrámu se zde konalo 16. května 1918. Výstavbou tohoto kostela s farou se u nás otevřela zcela nové období evangelických sakrálních staveb tohoto moderního typu. Stavebně je na evangelický chrám prakticky napojena budova fary s Jeronýmovou síní, která ve sboru slouží pro nedělní shromáždění v zimním období. Malba na čele shromažďovací místnosti upomíná na statečnou postavu Husova přítele, vzdělaného Mistra pařížské univerzity, Jeronýma Pražského a na jeho mučednickou smrt 30. května roku 1416 v ohnivých plamenech na hranici u řeky Rýna v Kostnici. Vedle kostela stojí také Husův pomník.

 


Kubistický kostel 

Vodojem v Pečkách

Další pozoruhodnou stavbu, který jsem v Pečkách viděl, je vysoký železobetonový věžový vodojem, který stojí kousíček od vlakového nádraží. Tato mohutná stavba má šest metrů hluboké základy a je opticky rozdělena na tři části, přičemž přízemní část disponuje vstupem a ochozem, střední má dlouhé nosné sloupy a horní nese nádrž. Pozoruhodné jsou především štíhlé nosné sloupy, kterých je dohromady šest. Ty mají kruhový půdorys a nesou válcový vodojem o objemu 325 metrů krychlových. Vodojem, který uvidíte již z velké dálky, je vysoký 38 metrů a na jeho samotný vrchol vede 183 schodů. Střecha vodojemu je zakončena lucernou a slouží jako příležitostní vyhlídka. Vodojem pochází z třicátých let minulého století a byl postaven ve funkcionalistickém slohu. Od roku 2011 se jedná o kulturní památku České republiky.

 


Výlet na kole aneb vodojem Pečky

Občerstvení

Zahnat hlad a žízeň můžete v útulné restauraci venkovského typu v Pečce.

Adresa restaurace je:

Restaurace U Marka
Barákova 96, 289 11 Pečky

Doporučené mapy

KČT 42 Kolínsko a Kutnohorsko 1:50 000

 

 

 

 

 

Average: 9.3 (3 votes)
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.