Výlet na kole aneb cyklotúra Slavičín-Šanov a zpět

Průběh trasy

Slavičín-Šanov a zpět

Charakteristika

Krásné výlety na kole po Česku aneb cyklistický výlet Slavičín – Šanov a zpět vede většinou po asfaltových cestách. První úsek Slavičín – obec Šanov vede po hlavní silnici. Druhý úsek za obcí Šanov ke slovenským hranicím vede po nové asfaltované cyklostezce.

 


Cyklostezka byla postavena z fondu Evropské Unie

Parametry trasy

Náročnost trasy: středně lehká

Délka trasy: 20km

Zajímavosti na trase:

Památník americkým letcům

Šanov je idylická valašská dědina, která je poslední vesnicí v České republice. Hlavním turistickým magnetem je památník americkým letcům, který je ukryt v lese nad obcí. Tam totiž během druhé světové války dopadl sestřelený americký letoun B-17 G ( Big Time). Zde se rovněž nachází symbolický pomník, který je věnovaný zahynulým americkým letcům. U památníku si můžete přečíst zajímavý příběh, který popisuje osudové sestřelení amerického bojového letounu. První americký pilot Thayne L.Thomas se však zachránil, protože se mu ještě podařilo včas katapultovat se. Po úspěšném seskoku z letadla se mu pak podařilo dostat se za pomocí místních obyvatel Šanova na Slovensko, kde se přidal ke slovenským partyzánům. V září 1944 se z Banské Bystrice dostal letecky zpět do Itálie, kde jeho vojenská mise začala. Padlí američtí letci (bylo jich celkem osm) byli nakonec pohřbeni 31. srpna roku 1944 v hromadném hrobě ve Slavičíně. Zajímavý památník v lese, který má název Letecké srdce, je obohacen křížem a dobovými černobílými fotografie.

 


Památník americkým letcům 

Krajina Bílých Karpat

Krajina v okolí valašské obce Šanov je okouzlující. Vděčné jsou především pohledy na krásné louky a dech beroucí paseky. Krajinou v okolí obce vede spousta značených turistických cest lehké i těžké náročnosti. Pokud však pojedete po hlavní značené cyklostezce, tak vás čeká pouze lehce střední náročnost. Po této cyklostezce se v pohodě dostanete až k česlo-slovenské hranici, kde cyklostezka pokračuje dále na Slovensko, konkrétně až do obce Horná Súč. Když se po cyklostezce budete vracet zpět, pojedete do Šanova pouze z kopce. Tento úsek je neobyčejně pohodový, neboť jedete bez šlapání a pouze se kocháte pohledem na obec Šanov téměř z ptačí perspektivy.

 


Dechberoucí pohled na obec Šanov 

Občerstvení

Zahnat hlad a žízeň můžete v noblesní zámecké restauraci ve Slavičíně.

Adresa restaurace je:

ZÁMEK WICHTERLE | HOTEL A PIVNÍ LÁZNĚ
Osvobození 24, 763 21 Slavičín
 

Hotelová restaurace ve Slavičíně je umístěné v bývalém zámku

 

Doporučené mapy

CTM Zlínsko Hostýnské a Vizovické vrchy 470 1:40T

 

 

 

 

 

Average: 9 (1 vote)
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.