Cyklistikou ke zdraví. Jak pomáhá našemu organismu?

Rádi se projíždíte na kole? Pokud navštěvujete tento web, tak je odpověď pravděpodobně kladná. V cyklistice má zálibu mnoho lidí, přičemž někteří ji berou pouze jako rekreační kratochvíli, jiní se soustředí na zlepšení svých výkonů a doslova svůj život na kole prožívají. Nelze opomenout, že cyklistika je samozřejmě populární sportovní aktivitou. A jako taková, má přímý dopad na naše zdraví.

Zdravější organismus

Pokud nyní dáme stranou vrcholový sport, kde jeho příznivý vliv na náš organismus je spíše diskutabilní, tak z pohledu rekreačního cyklisty, ale klidně také více zapáleného sportovce, určitě lze hovořit o kladném vlivu cyklistiky na naše zdraví.

 

 

Zlepšení zdraví našeho organismu docílíme hned po několika stránkách. Jedná zejména o:

  • Posílení kardiovaskulárního systému

  • Zvýšení výdrže

  • Spalování přebytečných tuků

  • Vyplavení endorfinů

Cyklistiku můžeme zařadit do podobné kategorie, jako je třeba běh. Je to sport, kde je potřeba udržovat určité tempo a dosahovat určitého výkonu, abychom zkrátka nezastavili. To všechno posiluje naše srdce a cévy, zvyšuje kapacitu plic a jejich schopnost okysličovat krev. U vytrvalostní sportovní aktivity se nám zvedá také výdrž, což se pozitivně odráží v každodenním životě. Zadýchávali jste se pravidelně, když jste dobíhali autobus? Zadýchali jste se po pár patrech do schodů? Možná právě tady pocítíte rozdíl jako první.

Příjemná únava

Důležité také je, že jako u každého jiného sportu, kde vzniká energetický výdej, dochází k příjemné fyzické únavě, která potom vede mimo jiné i k lepšímu spánku. Vyplavují se také endorfiny, takže při sportovní aktivitě cítíme štěstí, což je opět společné pro mnoho jiných sportů.

 

 

Tento článek vznikl ve spolupráci s magazínem Fittyn, který je průvodcem ve zdravém životním stylu. Naučte se svému tělu porozumět!

Průměrně: 10 (1 hlas)
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.