Na kole v zimě

Na jízdním kole se dá jezdit prakticky po celý rok. A to i v zimě, když je na silnicích a stezkách ledová krusta pokrytá bílým prašanem. Žádná speciální ani extra výbava přitom není potřeba, ale přesto je dobré a žádoucí se na zimní vyjížďky a projíždky trochu připravit.

Skalní fandové cyklistiky jezdí i v zimě

Skalní fandové cyklistiky jezdí na kole po celý rok a zimní toulky na kolech pro ně nepředstavují nic výjimečného a neobvyklého. Tento článek je však spíše zacílený na tu zbývající většinu lidí, kteří mají jízdní kolo zařazeno mezi vyložené jarní a letní sporty a v zimních měsících s ním vyjíždí pouze sporadicky nebo svého jedno stopového miláčka nechávají přes zimu odpočívat.

 

Kam na kole v zimě do terénu

Pokud jde o jízdu v přírodě či v terénu, jsou v zimních měsících možnosti vyžití na kole přece jenom omezené. Cyklistické stezky v přírodě mizí pod sněhem, lanovky slouží většinou lyžařům a traily na kola jsou zavřená. Jsou však v České republice výjimky, a na ty chci zde upozornit. Singletraily na kola jsou například otevřené v moravské Jedovnice (Moravský kras v Jihomoravském kraji viz. mapa dole), nicméně i zde byste na traily neměli vjíždět, pokud jsou příliš podmáčené. Právě nadměrná vlhkost jízdu v terénu v zimních měsících poněkud komplikuje a ztěžuje, přírodní stezky jsou totiž příliš blátivé a jízda na kole dost výrazně narušuje jejich povrch.

 

Jak připravit kolo na sníh

Nejzábavnější je bezesporu jízda na sněhu. Je však zapotřebí odhadnout své možnosti a zbytečně neriskovat. Pokud však tomu přírodní podmínky přejí, tak to určitě zkuste.

Příprava kola na zimní projížďku je trochu náročnější než v létě nebo na jaře. Důležitá je především aplikaci hustějšího oleje na řetěz a nanesení silikonového oleje na těsnění tlumiče, vidlice nebo teleskopické sedlovky. Dobrý je v tomto směru Squirt Chain Wax Low Temperature, což je unikátní mazivo na řetěz na bázi vosku speciálně vyvinuté do chladných podmínek. Pokud máte na svém kole vzduchové odpružení, nechte kolo několik minut stát venku a jakmile se teplota vyrovná, pečlivě zkontrolujte tlaky. Pak stačí mít kvalitní zateplené oblečení a můžete na kole do zimy směle vyrazit.

 

 

Zatím žádné hodnocení
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.