Zajímavá fakta o závodu kolem Flander

Mnozí cykloturisté jsou také velkými příznivci profesionální cyklistiky. Jedním z tradičních cyklistických závodů je také závod kolem Flander, který se jezdí již od roku 1913. V tomto článku vám představíme některé zajímavé údaje o tomto fenomenálním závodě. Na konci článku si budete moci přečíst všechny vítěze této belgické klasiky.

Rok 1913

Poprvé byl De Ronde Van Vlaanderen organizován novinami Sportwereld a vítězem se stal Belgičan Pol Deman. Prvních několik let se jednalo především o belgický závod, protože Ronde byl pořádán ve stejný den jako milánské Sanremo a nejlepší italští a francouzští jezdci se rozhodli pro druhý jmenovaný závod, který si v té době vybudoval také velké renomé.

 


Kdo byl zakladatel závodu?

Byli to pánové Karel Van Wijnendaele nebo Leon Van den Haute: kdo však uspořádal Ronde Van Vlaanderen poprvé, není dodnes jasné, jisté je, že Karel Van Wijnendaele zajistil závodu mezinárodní věhlas.

Cyklisté, kteří mají 3 vítězství

Jsou to tito borci: Achiel Buysse, Fiorenzo Magni, Eric Leman, Johan Museeuw, Tom Boonen a Fabian Cancellara. Fiorenzo Magni dokonce vyhrál belgickou klasiku třikrát za sebou. Mezi rekordmany tedy tentokrát není žádný Eddy Merckx.

 

Vítězství v dresu mistra světa

5 jezdců vyhrálo Tour of Flanders v dresu mistra světa. Jsou to tito: Louison Bobet (1955), Rik Van Looy (1962), Eddy Merckx (1975), Tom Boonen (2006) a Peter Sagan (2016).

Nejmladší a nejstarší vítěz

Rik Van Steenbergen byl nejmladším vítězem v historii, v roce 1944 mu bylo pouhých 19 let. Andrei Tchmil byl pak opět nejstarším vítězem v roce 2000, kdy mu bylo již 37 let

69 belgických vítězství

Belgičané vedou žebříček s největším počtem vítězství: 69 vítězství, následují Nizozemci s 12 vítězstvími a Italové s 11.

 


 

Vlámské Ardeny

Hlavní část Tour se odehrává ve vlámských Ardenách, kde jsou hlavní stoupání: Koppenberg, Paterberg, Taaienberg, Berendries, Bosberg, Oude Kwaremont atd.

Koppenberg

Koppenberg je jednou z nejtěžších stěn v De Ronde a v minulosti vyvolal mnoho kontroverzí. Vzpomeňte si jenom na rok 1987, kdy Jesper Skibby během stoupání upadl a doprovodné auto najelo na jeho kolo, což vyvolalo velký bučení přítomných diváků.Koppenberg byl proto na několik let z trasy vynechán, protože byl příliš nebezpečný. Za vlhkého počasí jsou dlažební kostky velmi kluzké, což má za následek mnoho pádů, i když se to v posledních letech výrazně zlepšilo, hlavně díky vývoji převodů. Dříve museli jezdci překonávat prudké stoupání (až 23 %) hlavně silou, nyní je to spíše pružností.

Rok 1975

Eddy Merckx vyhrál tento ročník velkolepým způsobem. Zaútočil více než 100 km před cílem a následovat ho dokázal pouze jeden jezdec: Frans Verbeeck.

Rok 1977

Roger De Vlaeminck vyhrál ročník 1977, když unikl Freddymu Maertensovi, ale ten byl ještě v průběhu závodu diskvalifikován, protože během závodu provedl neregulérní výměnu kola. De Vlaeminck byl v cíli vypískán za údajnou krádež vítězství.

Rok 2001

Byl nejrychlejším ročníkem. Jelo s průměrnou rychlostí 43,580 km/h a zvítězil Ital Gianluca Bortolami.

Rok 2012

V roce 2012 došlo k velké změně trati, cíl se přesunul z Meerbeke do Oudenaarde. Hlavní změnou bylo, že závod končil třemi místními okruhy v okolí Oudenaarde, přičemž pokaždé se stoupalo na Oude Kwaremont a Paterberg.

Rok 2017

Závod naposledy vyhrál Belgičan, konkrétně Philippe Gilbert.

Rok 2018

Niki Terpstra byl posledním nizozemským vítězem v roce 2018. To se změnilo od roku 2020, kdy Mathieu van der Poel vyhrál 34 let po vítězství svého otce. V roce 2022 přidal Mathieu další skvělé vítězství.

Rok 2023

Letos vyhrál slovinský cyklistický talent Tadej Pogačar. Bylo to vůbec první vítězství Slovinců na tomto závodě.

 

 

 

 

Zatím nehodnoceno
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.