Jak správně na přepravu kola autem?

Bezpečná a efektivní přeprava kola autem je klíčová pro každého cyklistu, který chce objevovat nová místa mimo domov. V článku se dozvíte, jak vybrat správný nosič, na co si dát pozor a jak předejít poškození kola i vozu.

 

Způsoby přepravy kola autem: Který zvolit?

Při plánování výletu s kolem je důležité zvolit vhodný způsob přepravy, který bude vyhovovat typu vašeho kola, možnostem vašeho vozu a v neposlední řadě i vašim potřebám. Na výběr máte několik variant:

  • Střešní nosiče na kola – jsou oblíbené díky nízké ceně a možnosti přepravy více kol bez omezení zavazadlového prostoru. Jejich nevýhodou je obtížnější manipulace (zvláště u těžších kol) a zvýšení výšky vozidla.

  • Nosiče na tažné zařízení – považují se za nejpohodlnější a nejbezpečnější řešení. Kolo se snadno upevňuje, není nutné ho zvedat do výšky a zároveň nemění aerodynamiku vozu. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a potřeba tažného zařízení.

  • Nosiče na zadní dveře – jsou cenově dostupné, nevyžadují tažné zařízení ani střešní ližiny. Problémem může být zhoršený výhled dozadu, riziko poškození karoserie a omezený přístup do kufru.

  • Převoz kola uvnitř vozu – vhodný hlavně pro skládací kola nebo při převozu jednoho kola v rozloženém stavu. Výhodou je ochrana před nepříznivým počasím a zloději, ale zabírá mnoho místa a hrozí znečištění interiéru.

Bezpečné uchycení kola: Na co nezapomenout?

Bezpečné uchycení kola při přepravě autem je naprostý základ. Nejen že předejdete poškození kola i vozu, ale hlavně zaručíte bezpečnost svou i ostatních účastníků provozu. Každý typ nosiče má svá specifika, ale obecná pravidla platí vždy. Kolo musí být pevně uchyceno – ať už pomocí upínacích pásek, držáků rámu, nebo uzamykacího systému. Při pohybu nesmí kolo viklat, klouzat ani narážet do jiných kol či karoserie.

Důležité je také dbát na čistotu kontaktních ploch. Špína nebo písek mezi nosičem a rámem může způsobit poškrábání laku kola i vozidla. Před jízdou vždy zkontrolujte dotažení upínacích mechanismů, funkčnost zámků a stabilitu kol. Nezapomeňte ověřit, zda nejsou zakryté registrační značky a světla – pokud ano, musíte mít přídavnou rampu s osvětlením a značkou.

Při použití střešního nosiče dbejte zvýšené opatrnosti při vjezdu do nízkých prostor (podjezdy, garáže, myčky) a přizpůsobte rychlost jízdy. Vyšší odpor vzduchu může ovlivnit spotřebu i stabilitu vozidla.

 

 

Právní aspekty a legislativa přepravy kol

Přeprava kola autem má svá pravidla i z hlediska zákona. Česká legislativa je v tomto ohledu poměrně přehledná, přesto je důležité znát hlavní zásady, abyste se vyhnuli pokutám a případným problémům při nehodě.

Nosič na tažném zařízení musí být schválený pro provoz v EU a vozidlo musí mít tažné zařízení zapsané v technickém průkazu. Zákon vyžaduje, aby byla registrační značka i osvětlení vždy dobře viditelné. Pokud je nosič zakrývá, je nutné použít tzv. třetí SPZ s vlastním osvětlením.

Přepravovaný náklad nesmí narušovat stabilitu vozidla ani přesahovat maximální povolené rozměry – šířku do 2,55 m, výšku do 4 m a délku do 12 m. Je třeba sledovat také maximální zatížení nosiče i tažného zařízení, což je obzvlášť důležité při přepravě těžších elektrokol.

Plánujete-li cestu do zahraničí, ověřte si dopředu místní předpisy. Některé země vyžadují reflexní prvky na nosiči, omezení pro střešní přepravu nebo mají vlastní omezení rychlosti.

Podrobnější informace o všech možnostech přepravy kol naleznete v článku přeprava kola autem.

 

 

Bezpečná přeprava kola autem je základem každé cyklistické výpravy mimo domov. Ať už vyrážíte na víkendový výlet nebo delší dovolenou, správný nosič a odpovědný přístup k uchycení kola vám ušetří spoustu starostí. Dodržujte zákony, nezapomínejte na detaily a vaše kolo vás vždy bezpečně doprovodí až do cíle.

Zdroj/foto: pro-muze.cz, freepik.com.

Average: 10 (2 votes)
Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.